Ett flertal av våra kliniker har möjlighet att framkalla kräkning hos djur. Till hund finns kräkmedel som kan ges i injektionsform eller som ögondroppar.
Om du vet med dig att det inte har gått mer än två till tre timmar sedan hunden åt något olämpligt kan det vara värt att försöka få djuret att kräkas. Även om det förflutit längre tid bör du ta kontakt med veterinär för rådgivning. Vid framkallande av kräkning ska hunden inte uppvisa några förgiftningssymtom och bör vara friskt i övrigt, eftersom de preparat som används innebär en belastning på kroppen. Det är inte alla föremål som är lämpade att kräkas upp. Exempelvis är kräkning mindre lämpligt om hunden svalt något vasst eller frätande.
Observera att du aldrig ska försöka framkalla kräkning hos hunden på egen hand. Risken finns att hunden tar skada av de medel du använder!