Gå till huvudinnehållet

Öppettider

  • Telefon

    Stängd

  • Klinik

    Stängd

Mer om öppettider

Här hittar du oss

Om oss

AniCura Bromölla Veterinärmottagning i korthet

På AniCura i Bromölla utförs vård som präglas av omtanke och omsorg för patienter och deras ägare. Vi har en operationsavdelning och utför de flesta kirurgiska ingrepp. Vi har digital röntgen, ultraljud och ett välutrustat laboratorium där de flesta blodprover och andra prover kan analyseras.

Boka tid för knölkoll!

50% rabatt

7 april– 3 maj 2026 erbjuder AniCuras kliniker 50% rabatt på en fullständig knölkoll. Erbjudandet gäller för både hundar och katter. I en knölkoll ingår veterinärundersökning, provtagning och analys.

Lediga tider och pris hittar du på varje kliniks bokningssida. Välj klinik här nedan.

Nyheter

Uppdatering från kliniken

Information till dig som ska skaffa ett EU-pass till din hund, katt eller iller

Från 22/4 2026 gäller nya regler för EU-pass till hund, katt och iller. Pass kan endast utfärdas om du är stadigvarande bosatt i Sverige och kan styrka detta (t.ex. personbevis, samordningsnummer eller folkbokföringsadress). Ta med dokumentation till besöket, annars kan vi inte utfärda ett pass.

Djur som inte är chipmärkta före 22 april 2026 måste märkas med godkänt chip.

Om chipet inte är godkänt krävs bevis på märkning före detta datum, t.ex. utdrag ur register. Djur märkta utanför EU kräver djurhälsointyg.

Har ditt djur redan EU-pass gäller det som vanligt under hela livstiden eller tills det behöver ersättas.

För mer information om de nya reglerna besök gärna Jordbruksverket: https://jordbruksverket.se/djur/hundar-katter-och-smadjur/nya-forflyttningskrav-for-hundar-katter-och-illrar

 

Error

Ett fel har uppstått. Denna sida kanske inte längre svarar förrän den laddas om.